Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Двајца полицајци убиени во бунтовнички напад на кинескиот конзулат во Пакистан

Двајца полицајци се убиени, а еден чувар е ранет во нападот на бомбаши самоубијци што влегоа во кинескиот конзулат во Карачи, Пакистан. Одговорноста за терористичкиот напад ја презеде Ослободителната војска на Балучистан, пренесува РТ.

Тројца вооружени лица утрово се обиделе да влезат во кинескиот конзулат во дипломатскиот кварт во центарот на Карачи, јужен Пакистан. Атентаторите користеле возило експлозив, а најмалку еден од нив имал самоубиствен елек, велат од полицијата.

Милитантите не успеале да влезат во зградата на конзулатот и предизвикале пожар на безбедносниот контролен пункт. Сведоците слушнале жестока вооружена пресмета и неколку експлозии. Сите тројца напаѓачи биле убиени, рече шефот на полицијата во Карачи.

Кинескиот генерален конзул е безбеден и ниту еден кинески државјанин не е повреден.

Ослободителната војска на Балучистан ја презеде одговорноста во 2009 година. Портпаролот на БЛА ја обвини Кина за искористување на ресурсите на нацијата.

Пекинг е еден од главните економски партнери на Пакистан. Двете држави се вклучија во неколку големи инвестициски проекти. Пакистанскиот премиер, Имран Кан, го оцени нападот како заговор против пакистанско-кинеската стратешка соработка и нареди истрага.

Во тренд…