14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Брз ручек со совршен вкус: Запечен компир со јогурт

Печениот компир од рерна добива посебен вкус благодарение на мешавината од јогурт и зачини.

Состојки:

  • 4-5 поголеми компири
  • 2 лажици масло
  • 2 лажици густ јогурт
  • 1 лажичка сол
  • 1/4 лажичка бибер или лута пипер
  • 1/2 лажичка мента
  • 1/2 лажичка темјан

Начин на подготовка:

Излупете ги компирите, исечете ги на парчиња и прелијте ги со јогурт измешан со зачини.

Печете во намастен плех или на хартија за печење околу 40 минути на температура од 200 степени.

Добар апетит!

Можеби ќе ве интересира

Ручек за најголемите гурмани: Пилешко со печурки и сланина во сочен сос

M T

Внимавајте како го јадете: Компирот е многу поопасен за здравјето од шеќерот

M T

ОВДЕ СИТЕ ГРЕШИМЕ – Има вистинско време за јогурт и кефир, во спротивно НЕ КОРИСТАТ НИКАКО

M T

Украина: Силна експлозија одекна во центарот на Мелитопол

M T

Брз, евтин ручек полн со витамини: Компири со зеленчук во рерна

M T

Четворица цивили загинаа во руски напад врз центар за помош

M T