Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Халкбанк е нов официјален спонзор на Ракометната Федерација на Македонија

Вчера, во присуство на медиумите, спортските новинари и претставници на Ракометната Федерација на Македонија, во просториите на Бизнис-центарот на Халкбанк, и официјално беше потпишан договорот за годишно спонзорство помеѓу Халкбанк и РФМ.

На претстојниот утрешен квалификациски натпревар помеѓу репрезентацијата на Македонија и Турција за Европското првенство во 2020 година, ракометарите на Македонската репрезентација за прв пат ќе носат дресови со логото на Халкбанк.

Имено, логото на Халкбанк ќе се користи на сите дресови што се користат во натпреварувањата на сениорската машка, сениорската женска и националните репрезентации во млади категории во машка и женска конкуренција (младински, кадети и пионери).

Тргнувајќи од својата определба да биде „банка на луѓето“, каде што оддава признание дека секој еден е еднакво важен, градејќи и негувајќи уникатна, нераскинлива врска со сите свои корисници, Халкбанк одлучи да ги поддржи македонските машки и женски ракометни репрезентации во нивните понатамошни успешни спортски походи, сè до крајот на 2019 година.

„Ние како банка отсекогаш сме го препознавале и сме го наградувале успехот што се темели на посветеност, натпреварувачки дух и тимска работа. Особено сега, кога е актуелна нашата корпоративна кампања ’Важни се луѓето‘, сметаме дека е исклучително важно да ја покажеме нашатаподдршка и кон македонскиот ракомет, но можеби и најклучната гранка на националниот спорт, и заедно со сите македонски граѓани и верните навивачи да им дадеме дополнителен мотив на ракометарите да продолжат со победи“, изјави д-р Билал Суџубаши, главенизвршен директор на Халкбанк.

„Навистина ме радува фактот што Халкбанк искрено ги препознава вистинските вредности во сите сегменти на нашето живеење, а, секако, не исклучувајќи го тука и македонскиот ракомет. Од името на целата Федерација сакам да ја изразам нашата благодарност за оваа поддршка, бидејќи токму ваквите партнерства ни даваат шанса да покажеме пред светот дека навистина имаме квалитетен ракомет и вистински велемајстори“, изјави Претседателот на Ракометната Федерација на Македонија, г. Живко Мукаетов.

На прес-конференцијата беа присутниселекторот на Машката ракометна репрезентација на Македонија Раул Гонсалес, како и капитенот на Македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров, кои исто така ја истакнаа својата благодарност кон Халкбанк, како најнов поддржувач на Македонската ракометна репрезентација и, истовремено, посочија дека се надеваат на долга и успешна соработка што несомнено ќе придонесе за многу нови победи.

Тие, истовремено,ја најавија и новата серија претстојни натпревари, почнувајќи со квалификацискиот натпревар за ЕП 2020 помеѓу репрезентациите на Македонија и Турција.

Инаку, поддршката на Халкбанк на Ракометната Федерација на Македонија се случува токму во екот на настапите на машката ракометна репрезентација, а првиотквалификацискиот меч со Турција ќе се одигра утре во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола со почеток од 20:15 часот. Веднаш по мечот со Турција, следува гостувањето во Грција на 28 октомври, каде што македонските ракометари повторно ќе го носат дресот закитен со логото на Халкбанк.

спонзорирано: