Секогаш во средиштето на збиднувањата...

И Пентагон мета на сајбер напад, загрозени податоците на 30.000 службеници

Пентагон обелодени дека неодамна бил мета на сајбер напад, при што се загрозени лични податоци и податоци за кредитни картички на американски и воени и цивилни службеници од Одделението за одбрана.

Во нападот се загрозени повеќе од 30.000 службеници. Со нападот не бил загрозен ниту еден доверлив документ.

И Компанијата „Фејсбук“ вчера информираше дека во хакерскиот напад пред две недели се украдени податоци на 29 милиони корисници на оваа социјална мрежа.

„Фејсбук“ соопшти дека ќе ги извести сите оние чии податоци се украдени.

error: Соддржината е заштитена.