Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Тлото не престанува да се тресе – земјотрес од 3.1 степени

Земјотрес со јачина од 3,1 степен според Рихтер ова утро го погоди Тутин.

Според Републичкиот сеизмолошки институт во Србија, земјотресот е регистриран во 9,08 часот наутро во регионот на Тутин, со магнитуда од 3,1 единица според Рихтеровата скала.

Интензитетот во епицентарот е проценет на IV степен според Меркали.

Земјотресите од овој интензитет не можат да предизвикаат оштетување на објектите во епицентралниот регион.