Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Заев ќе се обрати пред Европскиот парламент

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред европратениците во Стразбур во 11:45 часот, соопшти прес службата на Европскиот парламент.

Се очекува главни теми во обраќањето на Заев да бидат обезбедувањето на поддршка од јавноста и опозицијата за престојниот референдум и потребните чекори за пристапување на земјата кон Европската Унија.

Македонија и Грција во Преспа потпишаа прелиминарен договор, за којшто Македонија ќе се изјасни на референдум на 30 септември.