Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Почина во прегратките на саканата: Ова е момчето што го удри гром во Сплит (ФОТО)

Дваесет и петгодишниот Ирем Каришиќ од Саравево загина во неделата кога го погоди гром на плажата Мутрограс близу Сплит.

Тој се капел со девојката кога гром удрил во него. Девојката била крај него кога тоа се случило, но за среќа не настрадала.

Каришик завршил Фармацевтски факултет и биле магистер по фармација. Работел како медицински претставник во една позната фирма.

-Гром удри во морето, слушнав крик и тогаш сфатив дека се случи трагедија. Иако девојката била до него, не настрадала и почнала да го извлекува од морето. Во спасувањето веднаш се вклучиле и други луѓе, но за жал, немало спас за несреќното момче, вели една од мештанките.

Во Мутрогас велат дека не паметат ваква трагедија на нивното подрачје.