Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Киднапирање ја потресе Македонија: Го лишиле од слобода и барале откуп, но кога полицијата ги фатила веднаш завршиле во затвор

Тетовското Основно јавно обвинителство донесе наредба за истражна постапка против две лица за сторено кривично дело изнуда. Како што информираат оттаму, настанот се случил вечерта на 16 август во период од 21.23 до 00.01 часот по полноќ во стан на осмиот кат од зграда во Тетово.

Оштетениот бил повикан од лице што живеело во станот и кога влегол внатре, лицето излегло од станот и ја заклучило вратата. Тогаш од друга соба излегле две лица и му се заканиле за животот на оштетениот барајќи му сума од 20.000 евра.

Исплашен за својот живот, оштетениот се јавил на својот син и му кажал дека е киднапиран. Вечерта во неколку наврати двајцата разбојници се јавувале на синот на жртвата барајќи ја наведената сума. Кога синот рекол дека ги обезбедил парите, се договорил со осомничените да се најдат пред бензинска пумпа, но тој не отишол на наведеното место, туку настанот го пријавил во полиција.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Тетово доставил предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени. Судијата го прифатил предлогот на Обвинителството и со решение им изрекол мерка притвор на осомничените лица во времетраење од 30 дена.

За третото лице, кое сторило кривично дело противправно лишување од слобода, Обвинителството ќе донесе мериторна одлука по спроведување на истражната постапка во фаза на поведување обвинение.

Во тренд…