18 C
Скопје
26. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Наука

Мисија: НАСА лансира соларна сонда кон Сонцето (Видео)

Нова соларна сонда на Американската вселенска агенција NASA Parker успешно е лансирана со цел да се приближи до Сонцето повеќе од било кога.

Сондата Parker е лансирана на ракета Delta-IV денес околу 03.31 часот по локално време од станицата Кејп Карнивал во Флорида, соопшти NASA.

– Оваа Мисија ќе го промени нашето сфаќање за Сонцето, се додава во соопштението.

Мисијата го добила името по американскиот соларен астрофизичар Јуџин Паркерс (91), кој предложил низа теории за тоа како ѕвездите даваат енергија.