Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Гутереш со осуда за нападот во Јемен

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, го осуди вчерашниот воздушен напад на коалицијата предводена од Саудиска Арабија во Јемен загинаа десетици луѓе.
Гутереш исто така повика на „независна и брза истрага”.
„Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, истакна дека сите страни мора постојано да водат грижа и да ги заштитат граѓните и нивните домови, при спроведувањето на нивните воени акции“, наведе во соопштението портпаролот на Обеинетите нации, Фархан Хак.
Во воздушниот напад на фреквентен пазар во Јемен вчера, беше погоден и автобус, во кој се превезувале ученици.
Најмалку 43 лица, меѓу кои има и голем број деца вчера при нападот го загубија животот. Според податоците на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, во нападите во Јемен досега загинале околу 29 деца, помлади од 15 години.

Во тренд…