Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Самитот меѓу Трамп и Путин ќе се одржи во жолтата претседателска палата во Хелсинки

Самитот меѓу американскиот и рускиот претседател Доналд Трамп и Владимир Путин на 16 јули ќе се одржи во жолтата претседателска палата , соопштуваат официјални лица во Финска.

Палатата е изградена во 19 век.

Се наведува дека таа е една од официјалните резиденции на финскиот претседател со поглед на Балтичкото море и се наоѓа во близина на плоштадот Маркет.