7 C
Скопје
28. февруари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Наука

Забележана најниската температура на Земјата

Истражувачите забележале најниска температура на Земјината површина која била минус 98,6 степени Целзиусови на Антарктикот.

Истражувачка група под водство на научникот Тед Скамбос од универзитетот Колорадо забележала рекордна температура од 98,6 степени Целзиусови, анализирајќи ги сателитските мерења.

До 25 јуни, денот кога е објавена студијата, најниската температура е забележана во рускиот истражувачки центар Восток на истиот континент 1983 година, кога изнесувала 89,2 степени под нулата.