Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Тешка сообраќајка во Скопје: 15 годишно момче и негова врсничка во болница

Синоќа во 23.40 во Скопје, на улицата „Јужноморавски бригади“, населба Ченто, 15 – годишен малолетник од Скопје управувајќи мопед „Лонгија“ со скопски регистерски таблици изгубил контрола над мопедот, се излизгал со мопедот надвор од коловозот и паднал на тротоар.

Со возило на Итна медицинска помош тој и неговата сопатничка (на иста возраст) биле пренесени во Комплексот клиники “Мајка Тереза“ каде од страна на лекар на малолетникот му биле констатирани тешки телесни повреди (животно загрозувачки) и бил задржан на понатамошно лекување.

Сопатничката се здобила со телесни повреди и по укажаната лекарска помош била пуштена на домашно лекување. Извршен бил увид на местото на настанот и се работи на целосно расчистување на случајот