Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

јуни 14, 2018

Османи: Потребна ни е квалитетна реформска агенда

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, пред членовите на министерскиот совет ја презентираше драфт верзијата од Планот 18. „Имавме одлична презентација на Планот 18 пред различни целни групи како што…

Спречување на секаков вид насилство меѓу учениците, еден од приоритетите на министерот…

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми денеска оствари средба со в.д. шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Џеф Голдстајн на која се разговараше за актуелните состојби во областа на образованието во Република Македонија и…

Борисов: Кон Иванов секогаш сум се однесувал со почит

Претседателот Ѓорге Иванов совршено знае дека за Македонија најмногу сакаме влез во ЕУ и НАТО, просперитет и поврзување. Ова го изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов пред новинарите по неговото одбивање да се сретне со Иванов, кој се…

Хан: Има нов импулс во преговорите меѓу Белград и Приштина

Европскиот комесар за преговори за проширување , Јоханес Хан изјави дека гледа нов импулс во дијалогот Белград-Приштина, иако се уште нема ништо конкретно. Ваквиот став Хан го објаснува на прво место со промената на пристапот на Косово,…

Почна расправата за гласање недоверба на грчката Владата

Започна расправата во грчкиот Парламент по доставеното барање од опозициската Нова демократија за гласање недоверба на грчката Влада. Претседателот на Парламентот соопшти дека расправата ќе заврши со гласање в сабота во 14 часот, на што…

Експерт за читање од усни открил таен разговор на Трамп и Ким

По само неколку секунди од средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, Трамп му понудил пијалок на Ким, открил читач на усни за британски „Сан“. Како што наведува британскиот весник, по…

Силното невреме предизвика големи штети низ Македонија – еве каде е најкритично

Претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство заедно со локалните власти, денеска по вчерашното невреме во Овчеполскиот Регион, излегоа на терен во увид на штетите врз земјоделските посеви. Според првичините…

Владата го објави целиот договор за името – еве што пишува во него

По затворената седница на Владата, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски изјави дека договорот со Грција е објавен и македонската јавност веќе може да го види на страницата на Владата. Целосниот договор можете…

Во живо: Се очекува изјава на портпаролот на Владата

По затворената седница на Владата, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски ќе даде кратка изјава во Медиа Центарот на Владата на Република Македонија во врска со објавувањето на договорот со Република Грција.…

Пред да заминете на одмор задолжително ставете монета во замрзнувачот, еве и зошто (Фото)

Дали некогаш сте пристигнале од подолго патување и сте забележале дека вашите дигитални часовници покажуваат погрешно време? Можеби дошло до прекин на електричната енергија, но никако не можете да знаете колку долго немало струја, зар…

На прв поглед изгледа како нормален пливач, но кога почнала трката направил нешто невидено…

Дури и коментаторот на овој натпревар не можел да верува во она што го гледа. После стартот овој пливач скокнал во вода, а додека другите брзо потоа повторно излегле на површина и почнале да пливаат тој останал во вода. Целата трка…

Свадба од пеколот: Младоженецот ги замолил гостите да станат и да ги превртат чиниите, а…

Венчавката требало да биде најубавиот момент во животот на една вљубена двојка. Тогаш, барем според традицијата, младите се колнат на вечна љубов и верност и потоа впловуваат во мирните брачни води. Но, некој решил токму на денот на…

Што нуди Coinbet24 за Мундијалот?

Coinbet24 се издигна на исто ниво со најпознатите и најголемите онлајн обложувалници. Тие за разлика од другите, можат да ни понудат високи коефициенти и многу разновидни игри. Веќе започнува најголемото натпреварување во фудбалскиот…

Што ќе објави Владата вечерва? Во 19 часот изјава во врска со објавувањето на договорот со…

Вечерва портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски ќе даде кратка изјава во врска со објавувањето на договорот со Република Грција. - Во 19:00 часот, портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски…

Заспал под дрво, а кога се разбудил, покрај него лежел ѕвер (Видео)

Иако гепардот е диво животно, ова во целост ќе ве изненади. Изгледа дека некои ѕверови сепак умеат да се однесуваат како домашни миленичиња. Во тоа се уверил и Долф Волкер кога го запознал овој гепард додека волонтирал во Африка 2014…

Го заборавил клучот во кола: Начинот на кој ја отворил вратата е генијален (Видео)

Доколку го заборавите клучот во автомобилот и не можете да ги отворите вратите, еве еден интересен трик. Овој човек ја отвори вратата на својот автомобили со апарат за мерење притисок на генијален начин. Покрај тоа употреби и шипка.…

Идеална за седенки во двор: Еве како да направите скара од цигли (Видео)

Ако сте љубител на скара, ова нешто мора да го имате во својот двор! Може да ви послужи за подготовка на разни јадења… Погледнете ја снимката и следете ги упатствата кои се исклучително јасни. Еве како да ја направите оваа интересна…

Синоптичарите најавуваат град попладнево, а еве какво ќе биде времето од утре

Денес попладне локално процесите ќе бидат поинтензивни и во форма на невреме со пообилни врнежи, засилен ветер и услови за појава на град, особено во источните делови. Утре во текот на денот времето ќе биде пооблачно со повремени врнежи…

Знаете ли дека постои нешто слатко кое можете да го јадете колку сакате?

На светот постои слатко, кое би можеле да го јадеме секој ден. Доколку помисливте на чоколадо и на вкусните млечни десерти не сте во право. Се работи за желе! Редовното консумирање овошно желе, желе бонбони, џемови и мармалад со желе…

Драма на Клиника: Невенчан сопруг на медицинска сестра агресивно се однесувал

Во Клинички центар при комплексот клиники „Мајка Тереза“- Скопје, вчера во 11.30 часот, во моментот кога медицинска сестра давала медицинска помош на пациент, во ординацијата влегол нејзиниот невенчан сопруг Х.Б. од Скопје, кој почнал…