Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

„Најмалку што може да му направиме на Фијат е барок”, СМС-порака од Груевски до Јанакиески

Пред судот во предметот ТНТ беа извадени и 56 СМС-пораки разменети меѓу Никола Груевски, Миле Јанакиески, една меѓу Силвана Бонева и Груевски, пораки што Фијат му ги пратил на Груевски, порака од Груевски до Драган Павловиќ – Латас…

Во СМС-комуникацијата меѓу Груевски и Јанакиески од 31 јули 2011 година експремиерот му нарачал на поранешниот министер за транспорт и врски да му праќаат фотографии од уривањето. Јанакиески за Фијат во една порака пред уривањето вели: „Ова за него е борба за живот или смрт“. На тоа Груевски му одговара: „И за нас е истото“. Груевски сакал уривањето да биде точно во недела, на што Јанакиески му пишува дека најрано што може да биде е понеделник. Кога завршило уривањето, поранешниот министер преку СМС-порака го известил Груевски дека големиот објект не бил паднат како што треба: „Визуелниот ефект не е како што очекувавме. Имав состанок со минерите и пак побарав минирање“, му напишал Јанакиески на Груевски.

Експремиерот Груевски и поранешниот министер за транспорт и врски се допишувале и за промена на детаљните урбанистички планови, а потоа и на генералните. Во нивната комуникација стои дека треба да се најде елегантно решение за ова прашање: „Да му ги наплатиме комуналиите, па да го поништиме ГУП-от“, напишал Јанакиески. Груевски на тоа одговорил со порака: „Најмалку што може е да му направиме во барокен стил“. Причината за тоа, според Груевски, е затоа што телевизијата „А1“ била заинтересирана да го истражува барокот.

Поранешниот премиер Груевски презентираните СМС-пораки ги нарече ѓубре.

„Ова што го има СЈО не се докази, туку ѓубре“, му рече тој на судијата Ставрев и бараше да не бидат изведени како докази во судската постапка.

Судот закажа следно рочиште на 3 јули. Случајот ТНТ на специјалното јавно обвинителство се однесува на уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Меѓу обвинетите за уривањето на „Космос“ се и поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе