Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Monthly Archives

јуни 2018

Ексклузивно: Зоран Заев “гази” на сите полиња – ќе биде прогласен за…

Македонсиот и бугарскиот премиер Зоран Заев и Бојко Борисов на пети јули во Сараево ќе добијат награди за "Најпремиери во југоситочна и средна Европа. Наградата ја доделува Евроспката независна агенција за избор и промоција на најуспешни…

Стравична несреќа го потресе регионот: Загинаа три млади девојки а возачот повреден

Две девојки (18) смртно настрадале на лице место, а утринава на повредите им подлегна уште една 17- годишна девојка.Тешки телесни повредил заработил возачот (20). Сите настрадани се од Сараево, пренесоа медиуми од регионот. Тешка…

Што подготвува СЈО?

Точно една година откако специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија до кривичниот суд против 94 лица и 7 фирми. Заедно со двете обвиненија кои дотогаш беа поднесени, СЈО има вкупно 20 обвиненија. Тимот на Катица Јанева објави…

Ќе фрчат казни: Ако купите нешто од уличен продавач, спремете 7.000 евра

Туристите кои годинава ќе летуваат во Италија и во текот на одморот купуваат производи од улични продавачи, ќе ризикуваат да добијат парична казна во висина и до 7 000 евра. Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини,…

СДСМ упати сериозна порака до Христијан Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски, треба да докаже на дело дали навистина се за членство на Македонија во ЕУ и НАТО, реагираат денеска од СДСМ на изјавата на претседателот на опозициската партија. Оттаму, исто така, го потсетуваат…

СДСМ вечерва објави шокантни податоци околу владеењето на ВМРО ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ ја поскапе струјата за 100%, СДСМ ја воведе ефтината тарифа, се создаваат услови за извоз на струја и намалување на цената на електричната енергија, велат од СДСМ. - ВМРО-ДПМНЕ за 11 години криминално владеење ја поскапе…

Сопственикот од прозор снимал што прави поштарот со неговото куче: На 0:12 ќе останете без…

Мајкл Колинс низ прозор снимал што прави поштарот со неговото куче. Видеото го објавил на интернет. Погледнете за што станува збор! Во описот на видеото, човекот од Нов Зеланд напишал: „Само сакам да споделам нешто кул“! Секој ден,…

Ликвидација во Албанија: Возачот на министерот за внатрешни работи пронајден мртов

Возачот на албанскиот министер за внатрешни работи денес е пронајден мртов во Тирана, соопшти полицијата. 31-годишникот е пронајден мртов во своето возило во утринските часови со прострелна рана на главата. Полицијата наведува дека се…

Најубавиот летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Вистинска летна пита која позитивно ќе ве изненади со својот лесен вкус. Состојки: 250 гр шунка, 4 јајца, 1 кора за пита, 200 гр тиквици, 100 гр тврдо сирење, сол, бибер, оригано Начин на подготовка: Разматете јајца и додајте шунка,…

Возачка на Мерцедес изнервирала жена на пешачки па се степале среде улица

Постојано на интернет се појавуваат бизарни снимки од руските патишта, а сега вниманието на многумина го привлече видеото кое прикажува тепачка помеѓу неколку жени среде улица. До тепачката дошло кога жена која поминувала на пешачки со…

Се возеле и ја фотографирале природата, додека не наишле на носорог… (Видео)

Сафари е нешто што привлекува луѓе кои сакаат да ги видат дивите животни во своето природно опкружување. Меѓутоа, секогаш треба да имате на ум дека постои шанса таа авантура да тргне наопаку. Така можело да биде и со луѓето од оваа…

Урнебесна реакција: Мачор за прв пат гледа змија (Видео)

Овој мачор бил однесен на ветеринар на редовна контрола, но не ни помислувал дека обичниот преглед ќе се претвори во ден за паметење. На видеото гледаме мачор како ужива во просторијата, сè додека не забележал како нешто се влече по…

Од утре промени: Еве што прогнозираат синоптичарите

Времето утре ќе биде сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Попладне во западните делови ќе има изолирана појава на краткотраен дожд со грмежи. Ќе дува умерен северозападен ветер. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува…

Шанса за работа: Германија бара повеќе од милион работници, со и без работно искуство

На Германија и фалат стручњаци бидејќи поради недостаток на квалификувана работна сила, германската економија губи околу 30 милијарди евра. Работа има, но нема работници, и тоа е голем проблем на кој укажуваат сè повеќе германски фирми.…

Во еден миг згаснаа два живота: Вознемирувачка снимка како предупредување до возачите

Само момент на невнимателност или погрешна процена доволен е да предизвика трагедија. Токму тоа се случило пред неколку дена на еден пат во близина на руски Краснодар. Возач на Хјундаи претекнувал непрописно, на погрешно место, во…

Еве како да се решите од досадните комарци

Најдобар начин за заштита од комарци околу куќата е отстранување на водата од сите предмети во кои може да се задржи, бидејќи комарците се собираат дури и околу мали водени површини. Водата не смее да стои подолго од седум дена. Секоја…

Нови 30 милиони денари за подобри пристапни патишта до нивите

Љупчо Николовски, како и целата влада сака да ја покрие својата неспособност со ароганција. Тоа вчера го покажа и докажа на настан кој имаше за цел да отвори дебата за унапредување на советодавните услуги во земјоделството и започнувањето…

Легализација на марихуаната во Македонија?

Здружението на млади европски федералисти „ЏЕФ” и Здружението за канабис и зелени политики „Билка” одржуваат панел дискусија на тема „Декриминализација на канабисот,сега”. На панелот во киното „Култура” се обрати пратеничката на ЛДП,…

Германија очајно бара работници: Плати од по неколку илјади евра, најмногу е потребна…

Работа има, работници нема. Германија има потреба од работна сила како никогаш досега, а анализите упатуваат на загуби на нејзината екононија од 30 милијарди евра на годишно ниво. На проблемот со дефицит со работници веќе подолго време…

Австрија го презема од Бугарија претседавањето со ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го презема претседавањето со Европската Унија од бугарскиот премиер Бојко Борисов на симболична церемонија во австриското туристичко место Шладминг. Со тоа  започнува шестмесечното ротирачко…