Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

мај 26, 2018

МВР вечерва објави супер вест за Македонците во Германија

На средбата, претставниците го информираа министерот дека преку онлајн иницијативата се  собрани 42 илјади потписи кои иницијативниот одбор ги добил како поддршка на нивната иницијатива за признавање на македонските возачки дозволи. Тие го…

Фармер убил мистериозно суштество, научниците запрепастени: Немаме поим што е ова (Фото)

Еден фармер во Монтана убил мистериозно суштество откако го забележал во близина на својата стока. (Фото: Твитер) Сепак, надлежните велат дека не станува збор ниту за волк, ниту за куче. „Нема да знаеме додека не стигнат ДНК…

Откако во неговото комбе се забил „Мерцедес“, следела сцена која не се гледа ниту на филм…

Надзорните камери снимиле неверојатен момент во кој возач избегнал смрт така што се фрлил низ прозорот од својот автомобил, кој по силниот удар се превртувал на раскрсница. Несреќата е снимена во Украина. Имено, човекот се приближувал на…

Брутални методи: Негувателка во градинка на децата им давала да пијат врела вода за казна

Негувателка во градинка е соочена со обвиненија за злоставување, бидејќи на децата, наводно, им давала да пијат врела вода за казна, пишува РТ. Шокантните методи ги открила мајка чиј син не можел да јаде, велејќи дека го боли грлото.…

Еве зошто треба да пиете јаболков оцет: Го намалува апетитот, го забрзува метаболизмот, ги…

Јаболковиот оцет веќе со години се споменува како чудесна напивка. Иако вкусот е јак и интензивен, јаболковиот оцет донесува многу корист за здравјето, па добро е да го вклучите во својата дневна рутина. Ова е само дел од листата ефекти кои…

Овој зеленчук го купуваме ретко, а нема поздрав – го чисти телото и лечи многу…

Често го заобиколуваме овој зеленчук на пазарите, не знаејќи дека е многу здрав – го чисти телото, а лечи од многу болести. Станува збор за црната ротква која изобилува со витамини, помага за зајакнување на имунитетот, го чисти…

Внимавајте на змии отровници: Годишно 5,4 милиони луѓе преживуваат каснување од змија,…

Во светот од каснување од змии отровници годишно умираат 138.000 луѓе, додека секоја година 5,4 милиони луѓе преживуваат каснувања, пренесоа агенциите. Светската здравствена организација објави дека во светот годишно каснувања од змии…

Температурите растат, а еве што прогнозираат синоптичарите за деновите што следат

Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне во планинските предели особено на север и на запад ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 7. Дневната…

За овој град се знае многу малку: Илијадници луѓе живеат под земја, а еве и зошто

Целиот град, кој е дом на илијадници луѓе, лежи сокриен во австралиска пустина под тони песок. Неговото име е Coober Pedy и е едно од најинтересните места на светот. Coober Pedy се наоѓа на југот на Австралија. Основан е 1915 година,…

Измешајте ги само овие две состојки и веднаш ќе забележите: Тенот е посвеж, изгледот…

Црниот дроб во нашиот организам има улога на фабрика за крв. Учевствува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага во зајакнување и стимулација на варењето во организмот. Црнот дроб исто така ја чисти крвта и ги елиминира сите…

Импресум

Издавач: СКАЈ ПРЕСС дооел Ресен Уредник (Управител): Јован Соколовски Контакт за редакција e. contact@centar.mk т. 02 505 5005 ПРЕГЛЕД НА ДАНОЧЕН ОБВРЗНИК  ПРЕГЛЕД НА ОСНОВНИТЕ ПОДАТОЦИ Назив…

Предмалку страшна сообраќајка среде Скопје – ова се најновите детали

Едно лице е полесно повредено во сообраќајната несреќа која попладнево се случи на булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, пред АМСМ, јави Курир. Според информациите од полицијата во несреќата учествувале две возила, „Мерцедес“ со…

Прогласена е вонредна состојба, граѓаните ги напуштаат домовите: Силно невреме со голема…

Невремето наречено Алберто се движи кон Флорида. Гувернерот Рик Скот денеска прогласил вонредна состојба во зоната 67 во оваа сојузна американска држава. Властите на Флорида ги замолиле граѓаните ова силно невреме да го разберат многу…

Испразнете го стомакот за 2 минути: Само една лажица од оваа смеса и ќе ги исчистите сите…

Нашите црева се многу важни и од време на време треба да се прочистат од отрови кои се собираат во организмот, поради конзумирање на разни намирници. Овој лек се покажал како многу ефикасен за тоа. Состојки: – 5 шолји зовриена вода; –…

Важна вест за сите оние кои се во Охрид

Полицијата ги известува сопствениците на патничките и другите моторни возила за дислокација на возилата од неколку улици во Охрид кои ќе бидат целосно затворени за сообраќај, со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод…

СДСМ предмалку упати жестоко соопштение до ВМРО ДПМНЕ – еве за што се работи

Интегрално го пренесуваме соопштениетп на СДСМ: Пред да се истрчува во јавноста ВМРО-ДПМНЕ треба да го прочита Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија. Со Извештајот, ЕК дава кристално чиста препорака за…

Наставник спречил масакр во училиште во Индијана, бил застрелан три пати

Џејсон Симен, наставник во училиште во Ноблсвил во американската држава Индијана, трипати бил погоден од огнено оружје, додека спречувал ученик да изврши масакр во училницата, така што го соборил напаѓачот на подот. Неименуван ученик,…

Инспектор се здобил со струен удар при преглед на товарен воз

Инспекторот по животна средина на Граничниот премин Железничка станица Табановце се здобил со струен удар при преглед на товарен воз. „Б.З.(43) од селото Слупчане, општина Липково, се здобил се тешки телесни повреди при струен удар. Б.З.…

Драма во Скопје: Роднината кај кои гостувале ги тепал со палка, жената била бремена

Брачен пар од Скопје пријавиле дека биле физички нападнати од страна на нивен роднина. „Од 14.00 часот, пријавителот, неговата сопруга и двете малолетни деца биле на гости кај Д.А.. Околу 21.00 часот, Д.А. со палка почнал да го удира…

Полицијата добила повик да оди во близина на село Костурнино, кога стигнале полицајците…

Триесет минути по полноќ во полицијата било пријавено дека во близина на селото Костурино, струмичко, има поголема група на мигранти и две патнички возила во кои се товарат мигрантите. Полициски службеници излегле на местото и го…