Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

мај 16, 2018

Вечерва Србија е во црно: Се урна мал авион во Белград – има настрадани

Две лица настрадале вечерва кога мал спортски авион се урнал близу аеродромот „13 мај“ во Земун Поље во околината на Белград. Според портпаролката на белградската служба на Брза помош Нада Мацура, при падот на „ултралесниот авион“…

Сретен Давидов – најдобар млад научник за 2017 година

Претседателот Ѓорге Иванов денеска му го додели признанието „Најдобар млад научник“ за 2017 година на д-р Сретен Давидов, кој работи на полето на електротехниката. Давидов, роден 1989 година во Неготино, дипломирал на Факултетот за…

Мицкоски пред Џозеф Дол изрази загриженост за правецот во кој се движи земјата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во рамките на самитот на Европската народна партија оствари средба со Џозеф Дол, претседателот на Европската народна партија (ЕПП). Партискиот Центар за комуникации соопшти дека на состанокот…

Иванова: Мицкоски да одговори што го советувал Груевски

Мицкоски да одговори што го советувал Никола Груевски додека бил советник за енергетика, порача Михаела Иванова од Социјалдемократската младина и додаде дека наследникот на поранешниот премиер претходно бил дел од неговиот тим од 91…

Европа ќе се откаже од американскиот долар во плаќањата за иранската нафта

Европската Унија планира плаќањата за купување нафта од Иран да ги врши во евра, со што ги елиминира трансакциите во американски долари, изјави дипломатски извор за „РИА новости“. Брисел е во судир со Вашингтон поради повлекувањето на САД…

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. Средбата на Заев и Ципрас ќе се одржи…

Меркел изјави дека Германија останува посветена на нуклеарниот договор со Иран

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека би било погрешно да се откаже од нуклеарниот договор со Иран истакнувајќи го тоа како една од нејзините главни разлики помеѓу Берлин и Вашингтон. Претседателот Доналд Трамп минатата недела…

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалозно е и ангажирањето на Стаменковски за советник на Заев

Скандалозно е ангажирањето на поранешниот шеф на одделот за човечки ресурси на Основниот суд Скопје 1, Горан Стаменковски, за советник на Зоран Заев, смета опозицијата. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, денеска на…

САД се надеваат дека ќе има состанок меѓу Трап и Ким

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп сè уште се надева дека самитот со Северна Кореја ќе се одржи и покрај заканите за откажување, објави Би-би-си. Портпаролот на Белата куќа соопшти дека претседателот на САД е подготвен за…

(Видео) Заев се сретна со Макрон: За иста Европа се бориме

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, вечерва имаше средба со претседателот на Република Франција, Емануел Макрон, кој како и премиерот Заев, утре ќе учествува во официјалната програма на Самитот на ЕУ за Западен…

Еди Рама: Сон ми е Албанците да се обединат под небото на ЕУ

Никогаш не сум сонувал за Голема Албанија, бидејќи имав поголем сон – Голема Европа, под чие небо би се обединиле сите Албанци, вели албанскиот премиер Еди Рама во интервју за порталот „Јуроњуз“, објавен во пресрет на САмитот на ЕУ и…

Вечерва се огласи Амди Бајрам – она што го соопшти уште повеќе ја изненади јавноста

Секогаш пратеник од владиното парламентарно мнозинство, коалициски партнер на Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, Никола Груевски, а сега и на Зоран Заев, пратеникот Амди Бајрам, по заканите за кафез, свеќи и гробишта, во интервју за…

Укинат притворот за Поповски

По понудената гаранција во недвижен имот, судот ја укина мерката притвор за Оливер Поповски, поврзан со настаните од 27 април во Собранието. Основниот суд Скопје 1 Скопје соопшти дека заради обезбедување присуство во текот на постапката,…

Ги поттикнуваме инвеститорите на нови инвестиции, порача Анѓушев

Владата работи на одржување добри односи со странските компании кои работат во земјава, но и интензивно работиме на привлекување нови реномирани компании, порача заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев,…

Полицајци упаднаа во домот на поранешен премиер

Полицијата упаднала вечерва во домот на поранешниот премиер на Малезија - Наџиб Разак. Првичните информации кои се темелат на изјави на очевидци се дека повеќе полицајци пристигнале во куќата на Разак, набрзо откако тој се вратил од…

Богов ја повлече кандидатурата за гувернер на Народна банка

Четири дена пред истекот на мандатот, гувернерот на Народна банка, Димитар Богов, се повлекува од кандидатурата за втор мандат. За ова, Богов веќе го известил претседателот на државата, Ѓорге Иванов, кој го предложи за нов гувернерски…

Мицкоски да не се крие зад подмладокот, туку да каже што го советувал Груевски, порачаа од…

Од владејачката СДСМ го повикаа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ да одговори што го советувал неговиот претходник, Никола Груевски. „Дали Мицкоски го советувал за одлуката на владата на ВМРО-ДПМНЕ за укинување на дневната евтина тарифа на струјата,…

Туск: Благодарeние на Трамп, Европа се ослободи од сите илузии

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, му се заблагодари на американскиот претседател, Доналд Трамп, додавајќи дека Трамп ја ослободил Европа од сите илузии во врска со трговскиот договор и повлекувањето од нуклеарниот договор со…

Очекувам самитот во Бугарија да ги приближи пријателите од Западен Балкан кон ЕУ, порача…

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, оценува дека утрешниот самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан во Бугарија ќе биде можност и ЕУ и регионот да потврдат дека европската перспектива останува геостратешки избор на Западен…