Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

мај 10, 2018

Упаднале во напуштена куќа на бизнисмен и откриле неверојатни работи, а кога влегле во…

Италијански бизнисмен ветил дека ќе вложи 10 милиони евра како би го реновирал овој имот. Меѓутоа, ветувањето не било исполнето и тој ја напуштил оваа неверојатна градба… Тим истражувачи одлучил да истражи напуштена италијанска вила која…

Пороен дожд и грмежи – еве што прогнозираат синоптичарите

Утре и в сабота ќе има локална појава на пороен дожд со ретки грмежи, но процесите се очекува да бидат послаби. Утре ќе биде променливо облачно, попладне со локален пороен дожд и ретки грмежи. Дневната температура ќе се движи од 15 до…

Мешавина од 3 состојки со која ќе ги исфрлите отровите од вашиот организам веднаш

Напивка која го зајакнува имунитетот, спречува разни болести, делува антиканцерогено, го чисти организмот од токсини и го подобрува варењето. Добра е и за слабеење, секако со здрава храна. Не ја заборавајте и физичката активност.…

Силно невреме пустошеше низ Македонија – ова се првичните детали

Во 15.05 часот невреме ги зафати Ресен и атарите на селата Евла, Долно и Горно Дупени. Центарот за управување со кризи информира дека овие региони беа зафатени со невреме проследени со врнежи од град, кое траеше 10-ина минути и зафати…

Купила куче за 9.000 денари, сега не може да верува што и шета по дома (Фото)

Кинеските медиуми пишуваат за жена која за 150 евра (околу 9.000 денари) купила куче мислејќи дека купува јапонски шпиц. Меѓутоа, како што нејзиното милениче растело, така девојката по име Ванг почнала да се сомнева. На три месеци…

Редок паун љубопитно разгледувал наоколу, а потоа ги воодушевил сите (Видео)

Кога ќе помислите на паун, прво што ви паѓа на памет се неговите огромни шарени пердуви. Она што луѓето не го знаат е дека постои вид паун наречен албино паун. Бојата на ова животно е целосно бела. Белите пауни се исклучително ретки.…

Татко забележал куче како трча кон неговиот син: Во моментот ја сфатил страшната вистина

Семејството Холовеј од Америка, седело пред куќата, кога нивното верно куче се залетало кон нивниот 18-месечен син. „Мојот син играше на тревникот и одеднаш кучето тргна кон него. Навистина мислев дека ќе го фати детето“, вели таткото.…

Големите нафтени компании бараат построга контрола врз помалите увозници

Македонците генерално користат квалитетни горива, но е неопходно државата да спроведе построга контрола на внесот на нафтени деривати во земјава, бараат најголемите нафтени компании во Македонија. Од таму велат дека тоа е непоходно за да…

Албанец сакал да помине граница со фалсификувана грчка лична карта

Албанец сакал да помине граница со фалсификувана грчка лична карта, соопшти македонската полиција. „На излез на Граничен премин Аеродром Скопје, при контрола било утврдено грчката личната карта на Г.Р. (25) од Република Албанија, со која…

Улиците побелеа, силен град ја погоди Преспа

Попладнево во Преспа се случи силно невреме проследено со дожд, град и грмотевици. За само неколку минути улиците и патиштата во одредени региони беа побелени. Допрва ќе се утврдува колкава штета претепеа јаболковите насади. Утре и…

Вонредна: Предмалку силно невреме со град пустошеше низ Преспа – можни големи штети

Попладнево по 13 часот силен град ја погоди Преспа, особено градот Ресен. Засега е непознато колкави се штетите врз овогодинешниот род на јаболка. Пред само неколку години слично невреме го уништи целокупниот род Инаку Утре и в…

Напивка која ги согорува мастите околу стомакот како од шега

Ако веќе сте се откажале да се ослободите од вишокот килограми, ова ви е идеална прилика да испробате единствен начин со моќна напивка која топи масти. Имено, напивката помага при исфрлање на вишокот вода од организмот, а многу е…

Од оваа намирница косата расте неверојатно брзо

Сакте косата да ви порасне што побрзо? Ви предлагаме трик кој го практикуваат жените од Јапонија. Потребно е само косата да ја измиете со оризова вода и таа ќе расте многу побрзо од обично, тврдат оние кои пробале. Наводно, водата…

Решете се засекогаш: Домашно средство за бубашваби

Како да се решите од упорните непоканети гости? Мнгоу произведуваи на средства направиле средства кои моментално ги елиминираат. Дезинсекцијата, исто така се покажала ефикасна, но е со ограничен рок. Овој рецепт навистина трајно ја…

Еве што јадат манекенките кога треба да ослабат за само 3 дена

Манекенките користат разни трикови со кои слабеат брзо и ефикасно, а ова е еден од нив... Имено, постојат некои намирници кои докажано ги топат масните наслаги. Прва меѓу нив е зелката, потоа цвекло и морков, кои дополнително даваат…

Димитров на состанок на министрите за надворешни работи на балканските земји и…

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по покана на својот грчки колега Никос Коѕијас ќе учествува на вториот состанок во проширен состав на министрите за надворешни работи од Балканот и вишеградската група во таканаречениот…

Тевдовски: ЕБОР сака да инвестира во гасоводна мрежа во општините

Два крупни проекти од областа на гасификацијата најави министерот за финансии Драган Тевдовски, кој учествува на Годишните средби на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Јордан. Првиот се однесува на изградба на секундарна…

ВМРО-ДПМНЕ: Картелот на власт ја носи Македонија сѐ поблиску до должничко ропство

Економското цунами олицетворено во СДСМ и црното економско трио Заев, Тевдовски и Анѓушев ја опустоши македонската економија и ги осиромаши македонските граѓани, велат во соопштение од опозициската партија, ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму додаваат…

САД депортирале речиси 54 000 Мексиканци за три месеци

САД во првите три месеци годинава депортирале 53 746 Мексиканци, што е за 40 проценти повеќе во однос на истиот период минатата година, наведуваат властите во Мексико. Борците за човекови права ја повикаа мексиканската влада да издвои…

Заев на гости кај Харадинај

Премиерот Зоран Заев, во придружба на својата сопруга Зорица Заева, вчера биле во приватна посета на косовскиот премиер Рамуш Харадинај. „Заедно со Анитен, го поздравивме нашиот личен пријател и македонски колега Зоран Заев и неговата…