Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Monthly Archives

мај 2018

Заев објави одлични вести за Македонските граѓани – животот полека но сигурно доаѓа

- Струјата поевтини, нема радиодифузна такса, пораснаа субвенциите за земјоделците. 90.000 граѓани земаат поголема минимална плата. Предвидени се 2.750 вработувања во 16-те нови странски инвестиции кои дојдоа во Македонија за оваа една…

Бе-ем-ве се заби во бетонски столб – полицијата јавува за повредени

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа која вчера во 15 часот се случила на регионалниот пат Скопје-Куманово. МВР информира дека патничко моторно возило „БМВ“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ф.М.(32) од с.…

Вонредна временска прогноза: Доаѓа невреме кон Македонија

Во текот на денешниот четврточен ден времето во државава ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер претежно од северен правец. Во попладневните часови особено во планинските предели како и на оние…

Тежок инцидент во познат ресторан на улица Македонија – има претепани

Маж бил претепан вчера од четири лица по вербална расправија во ресторан во Скопје. Лицето В.С.(49) од Скопје како гостин во ресторан по вербална расправија со келнерот З.С.(35) физички бил нападнат од него, како и од три лица надвор од…

Ципрас со неочекуван потег – еве што му одговори на Иванов

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и грчката Влада реагираа на вчера изнесениот став на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов дека тој не прифаќа „ерга омнес“ . „Ставот на Грција е јасен. За решение на проблемот и прием на Македонија во НАТО…

Еве што ќе ви се случи ако ставите облоги од зелка на градите, нозете или вратот

Многу луѓе обожаваат да јадат зелка. Но, дури и оние на кои овој зеленчук малку потешко им паѓа на стомакот, не би требало да се откажат од неговите лековити својства, бидејќи облогите од листови зелка можат да направат чуда. Колку е…

Маж снимил природен феномен кој го нарекуваат „Тасмански ѓавол“

Маж во вторникот во Скотсдејл, во американската сојузна држава Аризона, снимил природен феномен „Dust Devil“, во слободен превод Тасманиски ѓавол. Тоа е всушност најчест облик на вртложно движење на воздухот. Воглавно е безопасен и не…

Уморни сте од кашлање: Направете природен лек и спасете се

Проблемите со белите дробови можат да бидат предизвикани како од инфекции, така и од разни други состојби, алергии и, секако, пушење. Кашлицата како резултат на тие проблеми знае да биде напорна, досадна и исцрпувачка. Затоа подгответе…

Внатре има сè: Комплетен дом кој се поставува за 5 минути (Видео)

Овие наменски засолништа за бегалци се дизајнирани во Австралија за потребите на жртви од катастрофи и можат да се постават за само 5 минути. За разлика од некои привремени засолништа, Humanihut пружа повеќе од ѕидови и кров над глава.…

СДСМ предмалку “распали” по ВМРО ДПМНЕ – Еве што се вели во жестоката…

ВМРО-ДПМНЕ е симбол за расипништво, странските инвестиции само во првите три месеци од 2018 се поголеми од оние за цела 2017 година, реагира Социјал-демократскиот сојуз по обвинувањата на опозицијата. „ВМРО-ДПМНЕ 11 години ги…

“Дај ни 300 евра или маж ти ќе ги види твоите голи фотки”

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 36-годишниот Џ.Л. од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“ и против 40-годишниот Б.Г. од Велес поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело…

Ќе станат многу богати: Овие три хороскопски знаци знаат да намирисаат пари на километар

Велат дека парата буши каде што бургијата не може. Овие три хороскопски знаци знаат да намирисаат пари на километар… Бик Биковите се материјалисти и сакаат удобност. Тие прво се сакаат себе си, па парите, а останатото може да почека.…

Русинка (90) не пие лекови, и никогаш не се жали: Ова е нејзиниот совет за среќа

Една баба од Москва е чист пример како треба да се живее и колку позитивниот став влијае на квалитетот на живот и долговечноста. Без сомнеж – треба да ја послушаме! Имено, Фејсбук страницата Human’s of New York објави фотографија од…

Еве што прогнозираат синоптичарите

Утре ќе биде претежно сончево и уште потопло, а само во крајните западни делови ќе има услови за краткотраен попладневен дожд со грмежи. Дневната температура ќе се движи од 23 до 34 степени. За време на викендот и во почетокот на…

Подгответе се за на плажа: Магична смеса која за 7 дена го „гори“ салото од стомакот

Многу луѓе имаат еден ист проблем, односно се борат со вишок килограми во пределот на стомакот. Доколку дојде до преголемо натрупување маснотии, постои и шанса да дојде до развој на некои здравствени проблеми. За среќа, успеавме да…

Високиот функционер објави одлична вест за Македонија: Вакво нешто со години не е видено…

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, на собраниската седница за пратенички прашања истакна дека Владата, како никогаш досега е посветена на економскиот раст и развој, како и воспоставување и…

Мајката преплашена: Не можев да заспијам кога видов што има на фотографијата (Фото)

Мајката Лаура Ватсон од англискиот град Newcastle upon Tyne се запрепастила кога малку подобро ја погледнала фотографијата која ја снимила за време на излет со своето семејство. Таа, имено, ги фотографирала својата 15-годишна ќерка,…

Оваа куќичка има само 27 квадрати, но нејзината внатрешност ќе ве маѓепса (Видео)

Оваа мала дрвена куќа има само 27 квадрати, но ќе ве воодушеви со дизајнот и ентериерот. Ова е најдобар доказ дека не се потребни стотици квадратни метри да бидете среќни. Погледнете како изгледаат 27 метри квадратни, исполнети со…

Неверојатна сцена забележана на автопат: Снимал улична трка, а потоа „фатил“ куче како се…

Оваа снимка од Чиле прикажува куче кое се телепортира на автопат. Се работи за видео објавено на Јутјуб уште во 2015 година. Од тогаш, видеото неколку пати е поставувано на социјалните мрежи и направени се многу анализи. Дали кучето…

Ким Кардашијан со Доналд Трамп во Белата куќа, разговараа за реформите во затворите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави на „Твитер“ фотографија од средбата со реалити шоу ѕвездата Ким Кардашијан во Белата куќа. Ким води кампања за помилување на Алис Џонасон, жена која служи доживотна казна затвор поради…