Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Daily Archives

февруари 14, 2018

Маж тврди дека допатувал од 2118 година преку таен проект на ЦИА – нуди и фотографија како…

Во уште еден разговор за Apex TV, Јутјуб канал за патувања низ времето, Александер Смит тврди дека патувал низ времето во рамки на таен проект на ЦИА кој започнал 1981 година. Смит како доказ за своето патување низ времето нуди…

Тинејџери со безбол палки и ножеви сееја страв низ Скопје – полицијата изврши…

МВР поднесе кривични пријави против петчлена група разбјници кои со безбол палки иножеви извршија седум кражби во Скопје. Полицијата изврши претрес во домовите на осомничените и таму ги пронајде сите предмети кои недостасувале од…

Затворени училиштата во Словенија поради штрајк на наставниците

Повеќето училишта во Словенија ги затворија вратите кога 38.000 наставници во земјата одлучија да излезат на еднодневен штрајк барајќи повисоки плати, објави „Ројтерс“. Повеќе од 15.000 наставници се очекува да се соберат во центарот на…

Адвокатот на Трамп потврди дека од свои пари ѝ платил на порноактерката

Личниот адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, Мајкл Коен, изјави дека на порноактерката ѝ платил 130.000 долари од сопствени пари, која наводно имала сексуална врска со претседателот во 2006 година. Коен во изјава за „Њујорк…

Дваесет и тројца мигранти загинаа во несреќа во Либија

Најмалку 23 мигранти загинаа, а 100-ина се повредени во сообраќајна несреќа во Либија, соопштија болнички извори. Камион со повеќе од 300 мигранти се преврте недалеку од Бени Балида, 170 километри југоисточно од Триполи. Повеќето од…

Министерот Спасовски во Шведска на самит за искоренување на насилството врз децата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по покана на владата на Кралството Шведска учествува на дводневниот глобален самит со наслов: „Агенда 2030 за децата: самит за изнаоѓање на решенија за искоренување на насилството“, што во…

Бошњаковски: Новиот директор на МРТ ќе биде на оваа функција сè до усвојувањето на законот…

Изборот на новиот директор на МРТ, Марјан Цветковски, има важност сè додека не го усвоиме новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, а тоа се очекува да се случи до крајот на оваа недела, изјави портпаролот на Владата, Миле…

Филхармонијата ќе поднесе приговор до Министерството за култура за одобрување непостојни…

Македонската филхармонија ќе поднесе приговор до Министерството за култура за одобрување средства за непостојни проекти. Ваквата одлука доаѓа бидејќи вчера беше објавено дека Филхармонија добила 4.600 евра за концерт со „Бернајс…

Саакашвили бара поништување на одлуката за протерување

Поранешниот грузиски претседател, Михаил Саакашвили, поднесе жалба до судот во Киев со која побара да се прогласи незаконско неговото протерување во Полска, соопшти прес-службата на судот. Саакашвили беше притворен пред два дена, а потоа…

Доделени стипендии за студенти што Фондацијата АЛБИЗ ги обезбеди за академската 2017/2018…

„Фондацијата за развој на образованието и културата – АЛБИЗ континуирано промовира висок степен на општествена свест и одговорност на компаниите членки на Стопанската комора на северозападна Македонија, кои се всушност нејзини основачи и…

(Видео) Вељановски: Годишната програма на Министерството за култура е скандалозна

Годишната програма на СДСМ и министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, е безидејна, неправична, популистичка и не поддржува рамноправен културен развој во Република Македонија како на локално ниво така и во однос на етничката застапаност…

Осум членки го загубија правото на глас во ОН поради долг

На Венецуела и Либија им е оневозможено правото на гласање на Генералното собрание на Обединетите нации, третпат во последните три години, поради долг од над еден милион долари кон светската организација. Меѓу земјите што исто така го…

ЗНМ: Изборот на Цветковски за директор на МРТ не оди во прилог на реформирање на јавниот…

Здружението на новинарите на Македонија смета дека резиборот на Марјан Цветковски за директор на Македонската радио-телевизија не оди во прилог на реформирање на јавниот сервис и неговото ослободување од политичка контрола. Изборот на…

Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на Управниот одбор и менаџментот, како и вработени и пријатели на винарската визба „Тиквеш“ од Македонија и од регионот, денеска, на локалитетот Лепово…

Акција за чистење на скопскиот акведукт во Визбегово

По иницијатива на Здружението на индустриската зона Визбегово, во Скопје се одржа акција за прочистување на скопскиот акведукт. Општина Бутел детаљно ја координира акцијата и таа беше подржана од Град Скопје, „Комунална хигиена“, „Паркови и…

Лавров следната недела во посета на Белград

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, на 21 и 22 февруари ќе го посети Белград по повод одбележувањето на 180-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Србија и Русија, соопшти српското Министерство за надворешни…

Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник Свети Трифун присуствуваше на традиционалното закројување на виновата лоза во Кавадарци. На градскиот плоштад претседателот Иванов со…

(Видео) Новата зграда на „Епл“ е строго чувана тајна, никој не може да влезе внатре

„Епл“ неодамна ја заврши изградбата на објектот вреден пет милијарди долари наречен „Епл парк“ во Купертино, Калифорнија. Некои го нарекуваат објектот архитектонска знаменитост, но луѓето што не се вработени во компанијата нема да може да…

ФАО ги поддржува напорите на земјата за спроведување национален инвентар за шумите

Во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска се одржа работилница за процена на потребите за информации што треба да бидат собрани за следење на шумите. Се работи за дел од првата фаза од проектот за развивање на…