6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Цената на бензините „скока” со месеци – колку ќе поскапи дизелот овој пат?

фото Pixabay

Со новата одлука на Регулаторната Комисија за енергетика, малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемуи за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.01.2018 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС- 95 изнесува 68,00 ден/литар што значи уште едно поскапување.

Сепак, цената на дизелот остана иста, но сепак периодов ја надмина границата од 60 денари.

За помалку од шест месеци горивата поскапеа за 15 денари.

Останува да видиме дали не чека ново поскапување со наредната одлука на РКЕ.