Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Трагедија за Нова Година – се урна авион, сите мртви

Се урна хидроавион во Сиднеј, загинаа сите патници и пилотот
Хидроавион на компанијата „Сиднеј сиплејнз“ се урна во реката Хоксбури во Сиднеј, при што загинаа сите пет патници и пилотот, соопшти полицијата на сојузната држава Нов Јужен Велс.

Нуркачката служба на полицијата од реката ги извлекла сите шест тела, а причина за несреќата се уште не е познат. Австриското биро за безбедност во сообраќајот објави дека почната е истрага.

Како што пренесува „Ројтерс“, се работи за тура на разгледување со пијачка и храна во пресрет на Новата Година во сиднејското пристаниште, како и дека меѓу жртвите се и четворица британски државјани.

Се наведува и дека на турите на „Сиднеј синплејнз“ летале и познати личности, како поп ѕвездата Еда Ширана, основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, комичарот Џери Сајнфелд и актерката Кубе Гудинга Џуниор.