15.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Ципрас ќе го прослави Божиќ во Белград

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе престојува во Белград за време на божиќните празници, пренесуваат грчките медиуми.

Ципрас со семејството денеска отпатувал во Белград каде што ќе го помине Божиќ, на покана на српскиот претседател Александар Вучиќ, јави грчката агенција АНА-МПА.

Грција го слави Божиќ по Грегоријанскиот календар.

Ципрас престојуваше во Белград и на почетокот на овој месец, кога со Вучиќ и со колегите од Бугарија и Романија, Бојко Борисов и Михаи Тудосе разговараа за унапредување на економската соработка, стабилноста во регионот и евроинтеграциите на Србија.