6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Трагедија во Илинден: Синот десет дена седел до мртвиот татко

Во 14 часот и 45 минути во текот на вчерашниот ден, 44-годишната Л.Ц. од Скопје пријавила дека откако дошла во населба Илинден, каде живеел нејзиниот татко, 65-годишниот Ч.Ц. ја сретнала соседката која и кажала дека не го видела татко и околу 10 дена и се сомневала дека можеби истиот се наоѓал во куќата, а неговиот син В.Ц. кој е лице со нарушено ментално здравје, излегувал и влегувал во куќата преку прозор.

Од страна полициски службеници преку отворениот прозор бил забележан Ч.Ц. легнат во дневната соба без знаци на живот.

Од екипа на итна медицинска помош констатирана е смрт.

Увид на лице место извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Скопје.

По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е дадено на обдукција.

Спонзорирано: