26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Северна Кореја: Санкциите на ОН се акт на војна

Северна Кореја реагираше многу остро на најновите санкции на Обединетите нации, усвоени на седницата на Советот за безбедност. Во соопштението на Министерството за надворешни работи на таа земја, кое го пренесе државната новинска агенција, се вели дека тие казнени мерки се објава на војна и дека се еднакви на економска блокада на таа држава. Упатена им е закана на државите кои ги поддржуваат санкциите.

„САД кои во целост се преплашени од нашето остварување на историската цел, комплетирање на нуклеарните сили на државата, се повеќе повлекуваат чекори со кои се анметнуваат досега најстроги санкции и притисок на нашата земја. И натаму ќе ја консолидираме нашата нуклеарна самоодбрана со цел искоренување на американските нуклеарни закани, уцени и непријателски чекори, така што ќе воспоставиме практична рамнотежа на сили со САД“ соопшти севернокорејското министерство за надворешни работи.

Советот за безбедност во петокот едногласно ѝ воведе нови санкции на Северна Кореја, по нејзиниот најнов тест на интерконтинентална балистичка ракета. Како што прогнозираат некои аналитичари, овој чекор би можел да има значајно влијание на веќе ослабената економија на оваа изолирана држава.

Резолуцијата забранува речиси 90 отсто извоз на нафтени деривати во Северна Кореја, ограничувајќи ги на 500.000 барели годишно и репатријација на Севернокорејците кои работата во странство во рок од 12 месеци. Нацрт-резолуцијата која ја изработија САД, исто така предвидува намалување на снабдувањето на Северна Кореја со сирова нафта на четири милиони барели годишно.

Спонзорирано: