Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Саудиска Арабија им забрани влез на израелските шахисти

Саудиска Арабија не им одобри визи на израелските шахисти за претстојното првенство, соопшти потпретседателот на Светската шаховска федерација, Исраел Гелфер.

Седуммината израелски шахисти побарале дозвола за влез за да учествуваат на првенството што ќе се одржи од 26 до 30 декември. Со оглед на тоа што Саудиска Арабија не го признава Израел ниту, пак, има дипломатски односи со оваа држава, не им биле издадени визи.

Саудиска Арабија соопшти дека повеќе од 180 играчи од целиот свет ќе учествуваат на првенството, но не ја коментира информацијата за забраната за влез за изралескиот тим.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе