Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Советот за безбедност на ОН со нови санкции против Северна Кореја

Советот за безбедност на ОН едногласно воведе нови санкции против Северна Кореја, како казна за нејзината нуклеарна и ракетна програма. Целта на резолуцијата е да се забрани околу 90 отсто од извозот на нафтени деривати во Северна Кореја, со што ќе се ограничи на 500.000 барели годишно. Исто така се бара репатријација на Севернокорејците кои работат во странство во рок од 12 месеци.

Нацрт резолуцијата, што ја изработија САД, предвидува и намалување на снабдувањето на Северна Кореја со сирова нафта на четири милиони барели годишно.Резолуцијата е изгласана со 15 гласа „за“.

Северна Кореја на 29 ноември тестираше досега најмодерен проектил за кој се смета дека може да погоди градови на западниот брег на САД.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе