10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Снимка од која застанува здивот: Погледнете како Северна Кореја пред 40 години го пречека ТИТО (видео)

Поради своето нуклеарно оружје Северна Кореја деновиве е во центарот на внимание на светската јавност. Државата на истокот на азискиот континент важи за најзатворена на светот, еден од последните бастиони на социјализмот.

Од денешна перспектива, конфронтации на Северна Кореја со безмалку целиот свет, интересно делуваат снимките кои настанале пред 40 години.

Тогаш во официјална посета на Северна Кореја дошол претседателот на СФРЈ Јосип Броз Тито. За него било приредено величенствено добредојде на 28 август 1977 година во Пјонгјанг каде го угостил тогашниот севернокорејски претседател Ким Ил-Сунг.

Погледнете ја снимката…