19.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Синоптичарите излегоа со прогноза – еве какво време ја очекува Македонија

Променливо облачно, во северните делови и на планините со повремен слаб снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој на моменти ќе достигнува брзина и над 60 километри на час. Максималната температура ќе се движи од -2 до 7 степени.

Во Скопје слично време, променливо облачно со услови за провејување на снег. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 4 степени.

Од утре следува период на стабилно и суво време со пораст на дневните температури. Во среда кон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста, а во ноќта кон четврток и во четврток претпладне ќе има локални врнежи од дожд, а на планините од снег.