10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ЗДРАВЈЕ

Користејќи лимон на овој начин кажете збогум на дијабетесот и прекумерната тежина – еве како да го користите

Лимонот е многу здраво овошје. Богат со витамин Ц кој има антиоксидантно дејство. Го зајакнува имунитетот и ги убива канцерогените келии. Кконсумирајте го редовно и брзо ќе забележите подобрување.

Доколку не можете да го јадете лимонот, направете си лимонада. Но, наместо да ја засладувате со шеќер, ставете малку мед – ќе биде уште повкусна, а поради медот и уште поздрава.

Еве за што помага лимонот:

– го зајакнува имунитетот
– ги уништува лошите бактерии
– наводно помага при уништување канцерогени клетки
– го чисти организмот од токсини

Лимонот може да се замрзне, па да се одмрзне по потреба. Можете да го измешате со ѓумбир, мед, но и да го користите како лек со лук. На тој начин ќе го зајакнете вашиот организам.