10.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Фармер останал во шок откако открил дека мачките кои ги вдомил се нешто друго! (фото)

Руски фармер пронашол четири мачиња – барем така мислел, се додека не ја открил вистината.

Бидејќи мачињата изгледале малку поинаку од која било друга мачка која фармерот ја видел, повикал експерти и открил дека не се работи за обични мачки.

Станува збор за диви мачки познати под името „Палас мачки“, кое го добиле по германскиот научник Петер Палас, човекот кој го открил овој вид диви мачки на брегот на Касписко езеро во 18 век.

Природното живеалиште им е средна Азија, богати се со крзно и се редок и загрозен вид. Откако мачките се опоравиле и биле способни за живот во дивината, фармерот ги пуштил.