26.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БИЗНИС

В година исклучените домаќинства од парно нема да плаќаат паушал, објави Владата

Владата денеска информира дека домаќинствата што се исклучени од централното греење во Скопје во 2018 година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот што во моментот го плаќаат.
Од Владата наведуваат дека овој проблем е предвидено да биде решен во рамките на новиот предлог-закон за енергетика.
„Имено, во подзаконските акти на законот за енергетика, кој ќе се воведе во текот на 2018 година, се предвидени специфични решенија со кои во рамките на законската регулатива ќе се реши оваа наследена ситуација“, велат од Владата.
Спонзорирано: