10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Научници го пронашле ова скриено на дното од морето, а кога сфатиле што е, останале изненадени!

Френк Годио е истражувач кој целиот живот го посветил трагајќи по остатоци од изгубени цивилизации. Би помислиле дека тоа го подготвило за било што… но ниту тој не очекувал дека ќе го најде ова во близина на брегот на Египет.

Древниот град Тонис – Хераклеон основан е како пристанишен град во текот на 8-ми век пред новата ера.

За жал, претрпел низа природни катастрофи

Градот бил поплавен

Останал скриен на дното од морето со векови…

Се додека повторно не е пронајден, заедно со околу илјада други артефакти

Пронајдена е и оваа древна гробница

Нуркачите работеле без одмор за да го однесат овој артефакт на површината поради детално истражување

Тоа било прв пат после илијадници години повторно да го види светлото на денот

Пронајдени се и многу други скапоцени предмети. Навистина фасцинантно откритие…

Фото:guiltyfix

Спонзорирано: