Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Кризната состојба на јужната граница продолжена до јуни

Со одлука на Собранието, до 30 јуни следната година е продолжен рокот за постоење кризна состојба поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Македонија.
Парламентот ја изгласа одлуката со 60 гласа „за“ во рамки на денешната 26. седница.
Со носењето на одлуката се обезбедува континуитет во вршењето на активностите од страна на силите на АРМ и безбедносните сили на МВР во функција на обезбедување, заштита и чување на државната граница.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе