Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Во Маврово 12 сантиметри снег

Најстудено утрово било во Маврово со измерени минус 11 степени. Во Лазарополе и Крушево минус 10, минус девет во Берово, минус седум во Ѓуриште, минус шест во Пожаране, Дебар и Тополчани, минус пет во Крива Паланка, минус четири во Струмица, Прилеп, Охрид и Претор, минус три во Тетово, Виница и Битола, минус два во Штип, Скопје, Демир Капија и Куманово, нула во Дојран и еден степен во Гевгелија.
Најмногу снег има во Маврово 12 сантиметри, Дебар пет, Крушево и Пожаране три и Берово два сантиметри.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе