7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Ставила јаболко во сад со жешка вода, а причината е навистина застрашувачка (фото)

Јаболкото е едно од најпопуларните овошја на светот. Јаболка може да купите преку цела година и тоа во локалниот супермаркет. Имаат супер вкус и се здрави. Но, што тогаш не е во ред со јаболката?!

Тешко е да се забележи со голо око, но голем број произведувачи и трговци ги прекриваат јаболката со восок како би останале свежи подолго време. Восокот се користи за заштита на јаболката, но може да предизвика рак.

Поради тоа можете на едноставен начин да проверите дали јаболката кои ги купувате се прекриени со восок или не.

Земете сад и ставете врела вода во него. Додајте малку сода бикарбона и исцедете еден лимон во водата. Ако јаболката се прекриени со восок, тој ќе почне да паѓа од нив кога ќе ги ставите во садот со врела вода.

Со четка за заби можете да го исчистите восокот од јаболката.