Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Полицијата откри: Маж планирал со возило да влета меѓу пешаци

Германецот Дазбар В. е уапсен во Германија под сомнеж дека подготвувал напад со возило во пешаци во име на „Исламска држава“, соопшти полицијата.
„Уапсениот е осомничен дека во неколку наврати ја поддржал ‘Исламска држава’ и е нејзин член“, стои во соопштението на обвинителството задолжено за борба против тероризам и се додава дека постои сериозен сомнеж дека осомничениот подготвувал насилен чин.
Според наводите на блиски судски органи во Карлсруe, осомничениот планирал со возило да влета во група пешаци на главниот плоштад во градот во југозападна Германија.
Уапсениот претходно на социјалните мрежи објавил пропагандно видео на ИСИС. Тој престојувал во Ирак пред да се врати во Германија во март минатата година.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе