22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Полицијата откри: Маж планирал со возило да влета меѓу пешаци

Германецот Дазбар В. е уапсен во Германија под сомнеж дека подготвувал напад со возило во пешаци во име на „Исламска држава“, соопшти полицијата.
„Уапсениот е осомничен дека во неколку наврати ја поддржал ‘Исламска држава’ и е нејзин член“, стои во соопштението на обвинителството задолжено за борба против тероризам и се додава дека постои сериозен сомнеж дека осомничениот подготвувал насилен чин.
Според наводите на блиски судски органи во Карлсруe, осомничениот планирал со возило да влета во група пешаци на главниот плоштад во градот во југозападна Германија.
Уапсениот претходно на социјалните мрежи објавил пропагандно видео на ИСИС. Тој престојувал во Ирак пред да се врати во Германија во март минатата година.