7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум

Бошњаковски: Ако се постигне договор за името, ќе се организира референдум

Течат преговорите за спорот со името под закрила на Обединетите нации, но во моментов нема видливо решение, но секако кога ќе биде постигнат договор, ќе се организира референдум, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на новинарско прашање на денешната прес-конференција дали има некаков исчекор во долгиот спор.

Прашан дали премиерот Заев ја прифатил поканата на солунскиот градоначалник Јанис Бутарис да ја дочека новата година во Солун, Бошњаковски рече дека нема дефинитивна одлука и дека во моментот се утврдуваат детали.

Извор: Мета.мк