16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Сијарто: Ја поддржуваме Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија, Петер Сијарто, изјави дека неговата земја ги поддржува интеграциите на Република Македонија во ЕУ и НАТО, кои се важни за безбедноста и развојот на Македонија, но и на целиот Западен Балкан.
Изјавата е во рамките на средбата со претседателот на Владата, Зоран Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, и државниот секретар на МНР, Виктор Димовски, соопшти владината прес-служба.
Претседателот на Владата изрази очекување дека следната година ќе биде значајна за Македонија во евроинтеграциите преку добивање датум за преговори, како и покана за НАТО.
„Евро-атлантските интеграции за граѓаните на Македонија значат безбедност и сигурност, но и отвораат економски перспективи. Во таа насока ја поздравувам поддршката на Република Унгарија во име на Владата и граѓаните на Република Македонија“, рече Заев.
На средбата, освен поддршка за интеграциите, се разговараше и за унапредување на економската соработка помеѓу двете држави преку инвестиции во енергетиката, животната средина, банкарството.  Се разговараше за важноста на градење на европските коридори, што ќе значи подобра инфраструктура, но и олеснето движење, значајно за трговските односи, како и за важноста од железничко поврзување на регионот.
Сијарто оцени дека контактите на политичко ниво помеѓу двете држави придонесуваат за интерес на унгарските компании за инвестирање во Македонија.
Спонзорирано: