Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Путин останал жив благодарение на нив: Еве како пилотите на руските ловци го заштитиле

Путин останал жив благодарение на нив: Еве како пилотите на руските ловци го заштитиле претседателот

Рускиот претседател Владимир Путин на новинарите на годишната прес-конференција им открил како била обезбедена неговата неодамнешна посета на Сирија.

Тој рекол дека пилотите на руските ловци ги ризикувале животите за да го заштитат. При слетувањето, авионите летале под претседателскиот авион како би ја сокриле неговата топлотна трага.

„Ги набљудував пилотите. Тие не летаа само покрај авионот, туку при слетувањето летаа и под него“, рекол Путин.

Рускиот претседател рекол дека овој маневар е многу опасен за пилотите на ловците, но дека сепак се одлучиле да го обезбедат претседателскиот авион.

„Благодарен им сум, и сакам тоа да го знаат и да го слушнат. Иако, не сум сигурен дека тоа е неопходно“, рекол Путин.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе