Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА: На луѓето пред да умрат им се случува ова

Група научници од њујоршкиот колеџ Канисиус потврдиле дека речиси сите луѓе воочи смртта ги гледаат своите починати пријатели или роднини.

Феноменот познат како „визии или соништа на смртната постела“ е добро документиран низ историјата и во различните култури, а научниците од споменатиот универзитет не навлегувале во тоа што луѓето на смртната постела, всушност, доживуваат, дали има тука нешто паранормално или тоа е само игра на мозокот, туку какво влијание тоа има на нив. Се покажало дека тие визии имаат благотворно дејство на психата на оној кој се подготвува за смрт.

Научниците до тој заклучок дошле секојдневно разговарајќи со 66 пациенти кои го чекале својот крај, па откриле дека повеќето од нив имале барем една таква визија дневно. Половина визии им доаѓале во сонот, а секоја од нив им делувала реално.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе