Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Кој вложил 100 евра во Биткоин, денес може да купи вила на Водно

Продолжува незапирливиот раст на биткоинот. Највредната криптовалута од ден во ден ги надминува сопствените рекорди во вредност, а вчера 1 биткоин вредеше неверојатни 20.000 долари.

Новиот раст се случува и покрај падовите кои ги имаше во меѓувреме, од кои брзо се опорави. Така, оној кој вложил 100 евра на најпознатата криптовалута пред неколку години денес има неверојатни 2 милиони евра.

Само оваа година вредноста на биткоинот се дуплираше четири пати. На почетокот на јануари вредел околу 1.000 долари, во мај 2.000, во јуни 4.000, а во ноември дури 10.000.

Биткоинот е само една од 1.324 криптовалути, меѓутоа, е најпопуларна и важи за најбезбедна. Биткоинот не го издава и официјално не го поддржува ниту една национална влада.

Во суштина, криптовалутите се засновани на „блокчејн“ технологија. Тие се збир на програмски протоколи за генерирање дигитални токени и селдење на трансакции, но така да се избегне употреба на еден токен повеќе од еднаш. Биткоинот има вредност до онаа мера до која неговите корисници ќе се сложат.

Почетната цена на Биткоинот во 2010 година била помала од еден цент.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе