22.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Иванов ќе се обрати во Собранието на 26 декември

Претседателот на државата Ѓорге Иванов идниот вторник (26 декември) напладне ќе им се обрати на пратениците во Собранието.

Тоа е редовното годишно обраќање на претседателот на државата пред законодавниот дом, предвидено со Уставот на државата.

„Во согласност со член 85 став 1 од Уставот на Република Македонија би сакал да се обратам пред пратениците на Република Македонија и да ги известам за одредени прашања од мојата надлежност. Ве молам тоа да ми се овозможи на 26 декември 2017 година (вторник), во 12 часот“, стои во барањето од Иванов испратено до претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Според членот 85 од Уставот, „претседателот на Републиката го известува Собранието за прашања од неговата надлежност најмалку еднаш годишно. Собранието може да побара од претседателот на Републиката мислење за прашања од неговата надлежност“./Извор: Мета.мк

Спонзорирано: