6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Австрија: Протест додека Курц положуваше заклетва

Новата австриска влада, што ја сочинуваат Народната партија и Слободарската партија, на чело со Себастијан Курц (31), положи заклетва, со што тој стана најмладиот канцелар во Австрија и светот.
Полагањето заклетва пред австрискиот претседател Ван дер Бален се одвиваше паралелно со многубројните протести во Виена, од кои еден беше оддржан и пред неговата канцеларија.
Преговорите за новата влада предизвикаа голема бура во Австрија во последните неколку месеци имајќи предвид дека во владата е вклучена австриската крајна десница позната по екстремните ставови.
Учесниците на демонстрациите извикуваа против десничарската ФПО и предупредуваа дека со оваа влада ќе се врати фашизмот во Австрија.
Полицијата поради протестите воведе зона на забранет пристап околу владината зграда во центарот во Виена, обезбедена од 1.500 полицајци.
Спонзорирано: