22.8 C
Скопје
13. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Погледнете што се случува со овој парк кога се менува годишното време

Секогаш е убаво да гледате како природата се менува со промената на годишните времиња. А тоа, најизразено е на пролет и на есен.

Во Австрија постои парк кој буквално одзема здив, бидејќи во текот на годините целосно се менува.

Во него може да шетате или нуркате на исто место, во зависност од тоа кое годишно време е.

На зима ќе пронајдете свежи и мирни тревници и езеро длабоко околу 1.5 метри.

Езерото е наречено Grüner See (Зелено езеро)…

На пролет, кога снегот ќе се стопи, нивото на водата драстично расте…

Така што длабочината изнесува преку 12 метри…

И целиот парк се наоѓа под кристално чистата вода…

Спонзорирано: