10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Donald Trump/Offical fan page
СВЕТ

Џакарта: 80.000 демонстранти против одлуката на Трамп

Илјадници луѓе денеска одржаа протест во главниот град на Индонезија поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како престолнина на Израел.
Учесниците на протестот, поточно околу 80.000 муслимани марширале од главната џамија во Џакарта до плоштадот, и се смета дека оваа е досега најголем протест откако Трамп ја објави неговата одлука.