11.8 C
Скопје
18. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Зијадин Села: Сега имаме само двајца пратеници, еден отиде во ДУИ

 Зијадин Села: Сега имаме само двајца пратеници, еден отиде во ДУИ

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села на една средба со албанските печалбари во САД рече дека како коалиција сега имаат само две пратеници бидејќи едниот преминал во ДУИ, објави ТВ 21.

Алијансата за Албанците имаше три пратеници, Зијадин Села, Сурија Рушити и Весел Мемеди, по што се подразбира дека пратеникот кој отишол во ДУИ е Весел Мемеди.

“Никогаш не направив коалиција со ДУИ, но проблемот беше дека не можеше да се формира парламентарно мнозинство без нас. Ние имавме три пратеници, сега имаме два бидејќи едниот отиде во ДУИ”, рече Села.