10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Трамп побара од Конгресот целосно укинување на визната лотарија

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш го повтори својот став дека лотаријата за обезбедување на американски визи на странски државјани, треба да биде укината.
„Во САД постои такво нешто како лотарија за визи. Дали мислите дека кај нас доаѓаат најдобрите претставници на земјите? Не, кај нас доаѓаат најлошите претставници“, изјави шефот на државата.
„Го повикувам Конгресот да ја укине визната лотарија”, додаде Трамп и потсети дека двата терористички напади во Њујорк од 31 октомври и 11 декември беа организирани од емигранти.