10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МОЗАИК

Слатко или горко: Кафето кое го пиете говори многу за вас!

Студијата на магазинот The Grocer ја спореди навиката пиење кафе или чај во различни социјално-економски групи и откри дека 36 отсто од луѓето кои имаат пониски приходи ставаат шеќер во кафето или чајот, за разлика од 26 отсто од оние кои имаат поголеми приходи.

Две лажици шеќер во пијалокот ставаат девет отсто од богатите и 19 отсто од сиромашните.

– Колку шеќер пиете со чајот или кафето говори многу. На пример, оние со помали приходи ставаат повеќе од две коцки шеќер во својот пијалок, за разлика од оние со поголеми приходи, се наведува во соопштението.

Сепак, жените се тие кои повеќе сакаат пијалок без шеќер, за разлика од мажите, пишува Дејли мејл.